Diskuse:Profily origami: Porovnání verzí

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání
(Nová stránka: Tak jsem si se zájmem prostudoval grafík)
 
Řádek 1: Řádek 1:
Tak jsem si se zájmem prostudoval grafík
+
Tak jsem si se zájmem prostudoval grafík pan Johna Smithe a musím se přiznat, že mne neoslovil. Přijde mi, že postrádá vnitřní logiku a je myšlen spíše jako zábavná hříčka (motorek, ha ha ha). Vždyť celý obor skládání z papíru funguje jako síť a tedy je lépe se držet různých cest (či lépe pohledů), které však nevycházejí z jediného středu, ale jdou paralelně vedle sebe, různě se prolínají a protínají a tak. Rozhodně bych se nasnažil origami silou mocí násilím narvat na nějaký vzor - považuji to za nepěkný nešvar. Navíc jsem vždy před grafíky upřednostňoval tabulkovou formu - připadá mi přehlednější a lépe odrážející vnitřní souvislosti. Věřím, že Japonci celý problém vidí jinak - že jim záleží hlavně na pěkném postupu (zajímavém nápadu) a vůbec nehledí na to, v které části pavouka lze tento nápad uplatnit. R.
 +
P.S.: Ingnorování rozdílu mezi modulárním origami a origami z více částí považuji za nepořípustné - jde o zcela odlišné problémy.
 +
P.P.S.: Slovu čistý je dobré se vyhnout, jde o anglizmus. Buď se může použít termím puristické origami (od uměleckého směru purismu, který má v určité míře shodná ideová východiska) a nebo užít slova základní a ostatní ramena označovat za odvozeniny (mutace).

Verze z 10. 1. 2008, 21:39

Tak jsem si se zájmem prostudoval grafík pan Johna Smithe a musím se přiznat, že mne neoslovil. Přijde mi, že postrádá vnitřní logiku a je myšlen spíše jako zábavná hříčka (motorek, ha ha ha). Vždyť celý obor skládání z papíru funguje jako síť a tedy je lépe se držet různých cest (či lépe pohledů), které však nevycházejí z jediného středu, ale jdou paralelně vedle sebe, různě se prolínají a protínají a tak. Rozhodně bych se nasnažil origami silou mocí násilím narvat na nějaký vzor - považuji to za nepěkný nešvar. Navíc jsem vždy před grafíky upřednostňoval tabulkovou formu - připadá mi přehlednější a lépe odrážející vnitřní souvislosti. Věřím, že Japonci celý problém vidí jinak - že jim záleží hlavně na pěkném postupu (zajímavém nápadu) a vůbec nehledí na to, v které části pavouka lze tento nápad uplatnit. R. P.S.: Ingnorování rozdílu mezi modulárním origami a origami z více částí považuji za nepořípustné - jde o zcela odlišné problémy. P.P.S.: Slovu čistý je dobré se vyhnout, jde o anglizmus. Buď se může použít termím puristické origami (od uměleckého směru purismu, který má v určité míře shodná ideová východiska) a nebo užít slova základní a ostatní ramena označovat za odvozeniny (mutace).