Mezinárodní origami setkání Blovice 2013
- Letošní 6. mezinárodní origamistické setkání bylo tak nějak větší než obvykle a to v mnoha směrech. Tak předně trvalo dva dny (5.-6. října 2013), místo obvyklého jednoho, přijeli hned dva významní zahraniční hosté ze dvou různých zemí (Mijuki Kawamurová z Japonska a Kay Kraschewski se Saska), křtila se zbrusu nová origami kniha českého autora Ondřeje Cibulky a otevírala se malá výstava origami na zámku Hradiště v Blovicích, kde také setkání proběhlo, potřetí jako součást japonského dne Kaizen. Nechyběly samozřejmě obvyklé atrakce, jako origami dílny, přednášky s origami tématikou, velkoformátové skládání, přehlídka modelů českých origamistů a soutěž o nejlepší model k roku Hada.
- Výstava byla zahájena 5. října 2013 kurátorem výstavy, Ondřejem Cibulkou a potrvá do 3. ledna 2014. Vystavena je především kolekce autorských modelů zahraničních origamistů, především Mijuki Kawamurové z Japonska, Kaye Kraschewského ze Saska nebo Josefa Wu z Kanady. K vidění je také novinka Petra Stuchlého, pravěký diplokaulus v životní velikosti (asi 1m délky), či neméně působivý, taktéž pravěký dunkleosteus Ondřeje Cibulky. Výstava je otevřena denně kromě pondělí.
- Japonský host, paní Mijuki Kawamurová (Miyuki Kawamura), byla velmi překvapena neformální atmosférou; v Japonsku je skutečně stěží představitelné, aby dílna, která má začít v 10.00, začala, kdy se to hodí a chvíli jí trvalo, než přišla na to, že když se řekne odjezd je v 8.30, tak se vlastně myslí v 8.45, ale odjede se nejdříve v 9.00. To Kay Kraschewski, který u nás již pobýval, se podobnými nepřístojnostmi z míry vyvést nenechal. Oba nás naučili několik svých modelů, Kay např. jednoduchou tvář klauna nebo hada, vymyšleného právě k roku Hada, paní Mijuki pak několik horkých novinek (krávu, modulární Hvězdnou kouli - Star orb) i starších osvědčených modelů (mládě tyranosaura, modulární Kroutihvězdu - Twistar).
- Mijuki Kawamurová měla také velmi zajímavou přednášku na téma modulární origami, ve které nás přesvědčila, že moduláry jsou všechno možné, ale určitě ne nudné. Obřím modelem byl tentokráte jednoduchý Hagův nikoli teorém, ale model pravidelného osmistěnu, což se dobře hodilo k předchozí přednášce paní Mijuki. V další přednášce nám Petr Stuchlý prozradil spoustu postřehů o své tvorbě, tedy jak tvoří čárovce, kdy se jim naučil rozumět, jak dlouho trvá, než poskládá model apod. Vyvrcholením pak byl křest knihy s názvem Origami. Křtila vážená paní Mijuki Kawamurová, která velmi ocenila přehlednost návodů, koncepci a celkovou úpravu a popřála knize expanzi na zahraniční trhy. Následovala autogramiáda, kde se podepisovala kmotra, autor knihy i autoři jednotlivých modelů.
- Na úplný závěr připadlo vyhlášení soutěže k roku Hada: o rozeklaný jazyk zvítězila mamba černá, autorský model Petra Stuchlého v jeho vlastním podání. Ale pravdou zůstává, že nejmohutnější dojem zanechala Kosmosféra, umně vytvořená jedním ze členů ČOS podle proslulého návrhu Mijuki Kawamurové. Je opravdu velká a opravdu působivá. A krásná!