Diskuse:Základní tvary
Tohle je určitě dobrý nápad, ale mám několik připomínek: Japonci tomu říkají balón (nebo ještě lépe vzducholoď), Setsuko Fialová dovnitř sype rýži a proto se přimlouvám k opuštění anglosaské brutality. Říkejme tomu balónek a žádná vodní bomba (fuj!), je to takový problém? A dále, někde jsem četl, že šátečkový sklad zavedl Jošizawa. Nevíte o tom něco? Také v žádném případě nemusí být pravidelně rozvržený, zvláště Japonci často začínají z obdelníku. Bylo by dobré to alespoň zmínit. U základu na jeřába by se hodila zmínka o stylu skládání pouze z tohoto základu, jak už jsem se zmiňoval, ale tu by měl dopsat O., ten o tom ví nejvíce.
- Děkuji za podněty. Alternativní názvy jsem doplnil. Název "vodní bomba" používám už deset let, jelikož jsem odkojen anglicky psanou origami literaturou. Dosud to nikomu nevadilo, považuji to za zavedený pojem.
- O šátečkovém skladu jsem četl, že od něj odvozené základy (např. želví) se začaly používat až od druhé poloviny dvacátého století. Jestli je zavedl přímo Jošizawa, to nevím, ale možná to zjistím studiem jeho životopisu. Excentrické základy lze odvodit i ze složeného čtverce, teď si ale nevzpomenu, jaký to má název. Výčet základů sem přenáším ze starého webu http://www.origami.cz, zdaleka není úplný a asi nikdy nebude. Přesto snad pomůže tápajícím začátečníkům...
- Zmínku o směru skládání ze základu na jeřába jsem uvedl u základu na jeřába – pod obrázkem dole.
--FrG 23:42, 4. 3. 2008 (CET)