Diskuse:Hlavní strana
Možná přímo tady by se dalo diskutovat o struktuře našeho nového webu.
Obsah
Požadavky na nový web
Kamarad by byl ochotnej nam nove stranky udelat (delal napr. http://www.skauting.cz/praha10/clenove/modules/news/, http://www.skolavafrice.cz/, http://keekstudio.blogspot.com/, http://www.skauting.cz/taborova-stavba/) Staci-li nam to do pul roku, tak asi za 2000Kc, ale bez faktury (to by nam snad tak nevadilo) + grafickej navrh by udelal jinej kamarad, kterej s nim spolupracuje (oba jsou ze sprateleneho chlapeckeho skautskeho oddilu:-). ... Kačka
Vzhledem k predvedeni uzasnych moznosti MediaWiki - hlavne moznost editace vzhledu - upoustim od predlozene nabidky a chystam se si taky hrat + plnit stranky obsahem --Kačka 19:10, 10. 11. 2007 (CET)
Hlavni je, abychom dali dohromady nase pozadavky, jak by mel web vypadat a co umet ... ?
- František G.: To je ten základní problém – buď musíme velmi přesně specifikovat co chceme, a pak můžeme vytvoření webu zadat někomu externímu, a nebo musí udělat web někdo z nás, kdo aspoň intuitivně tuší, co potřebujeme a co všechno by bylo vhodné. "Udělání webu" ovšem nezahrnuje jeho naplnění daty. To je také velký kus práce, a při ní se často ukáže, že je potřeba něco změnit ve struktuře...
[Radim]: Tak například kromě určité nepřehlednosti (půl hodiny musím klikat, než najdu odkaz na chat), mi vadí mrtvé odkazy, nenalezitelný fotonávod na růži, chybí mi osobní stránky jednotlivých členů (viz Poláci) a vůbec působí jak zatavené do ledovce. To vše by mohl nový způsob správy odstranit . . .
Diskuse je ke každé stránce
Wiki má implementovánu diskusi ke každé stránce zvlášť. Kromě toho si můžem založit zvláštní stránku, kde se budou shromažďovat připomínky k novému webu - a v diskusi pak o nich diskutovat
František G.
Kategorie nového webu
Ve wiki může každý článek patřit do několika kategorií nebo také do žádné. Kategorie samotná může patřit do jiné kategorie. tak lze vytvořit hierarchii (strom) kategorií. Je ovšem nutné se vyvarovat cyklů v tomto stromu (ti, co znají teorii grafů, vědí o čem mluvím).
Navrhuji založit tyto kategorie:
- Škola origami – v této kategorii budou články z Malé školy origami, Huzitovy axiomy atd.
- Papírnictví – zprávy o tom, kde sehnat papír, jaký papír je vhodný atd.
- Knihovna – recenze knih, obsahy, možná i diagramy ke stáhnutí...
- Akce – pozvánky na připravované akce i zprávy z akcí proběhlých
František G.
Několik postřehů
Tak jsem se zase díval na nový webík a posílám několik postřehů. Místo akce bych použil termín činnost, pak by tam mohlo být opravdu všechno, třeba pravidelné schůzky v BJ, návody a obrázky bych dal jako samostatné kategorie. Fotonávod na růži (nerad bych se ho vzdával), jestli to správně chápu, by teď měl jít umístit jak do školy origami, tak do obrázků i návodů, že.
Radim
Termín činnost je vhodný - zahrne vše, co děláme schůzky, výstavy i chat ...
Přikláněla bych se k podepisování příspěvků - Radime, skvělé recenze, ale když píšeš v první osobě, bylo by dobré vědět, na koho se obrátit (o radu nebo prezenční zapůjčení knihy
-- Kačka 19:19, 10. 11. 2007 (CET)
Styly vzhledu neboli "skiny"
Pokusně jsem změnil výchozí skin na _ycgu_max_
, který jsem stáhnul z webu http://www.paulgu.com/ a malinko upravil.
Registrovaní uživatelé si ale mohou vybrat pro své uživateské rozhraní kterýkoli z nainstalovaných skinů. Stačí ve svých nastaveních najít záložku/sekci skinů. Pokud byste měli zájem, mohu povolit i uživatelskou modifikaci nainstalovaných skinů pomocí CSS.
- ...Tak to je super a zcela to z meho pohledu meni situaci Prosila bych povoleni ... Kačka
- Povolil jsem ty uživatelské CSS, více viz http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:%24wgAllowUserCss --FrG 13:17, 12. 11. 2007 (CET)
Dnes jsem to zkusil otevřít v Internet Exploreru – hrůza. Musím najít lepší skin, který podporuje invalidní prohlížeče.
--FrG 22:06, 8. 11. 2007 (CET)
- Tak jsem to zkusil trochu narovnat, posuďte sami... --FrG 15:46, 9. 11. 2007 (CET)
Co by mělo být na "Hlavní straně"?
Co byste chěli mít na hlavní straně:
--FrG 15:53, 9. 11. 2007 (CET)
- Možná by stačila nějaká reklama na zajímavé stránky: např. Co se děje, galerie, návody, historie a tak. Prostě přímé odkazy tam, kam by se asi lidé chtěli nejspíše podívat. Každého hned nenapadne, jít na to přes kategorie. Pěkný parníček.
- --Radim 22:22, 21. 11. 2007
Názor k novému webu
Nevím nevím, moc se mi to nelíbí. Myslím, že utrpí struktura webu (defakto tam žádná nebude). I když se podaří vytvořit nějak strukturu kategorií, články budou řazené abecedně, ne podle důležitosti a vzájemné návaznosti.
Myslím, že chaotický systém odkazů odkudkoli kamkoli, známý z Wikipedie, je použitelný pro encyklopedii; ale s ne moc rozsáhlými stránkami si rozumět nebude.
--Martin Hyrš 13.11.2007 20:28
- Děkuji za váš názor.
- Máte pravdu, že Wiki v podstatě nemá strukturu. Náš stávající web jakousi strukturu má, ale dost zkostnatělou. S kolegy z ČOS jsme se shodli, že by potřebovala od základu předělat. To představuje u statických stránek (a tak je stávající web vytvořen) hodně práce s nejistým výsledkem. Už delší dobu si nechávám zdát o nějakém redakčním systému, či systému správy obsahu nebo jakými jmény se to nazývá -- aby udržování obsahu i grafické formy neleželo jenom na jednom člověku (tedy na mě), ale aby se na tom mohl podílet tým lidí. Správce a provozovatel našeho webhostingu pan Jan Kulveit mi doporučil prostudovat systém MediaWiki. Wiki mne zaujala svojí otevřeností a volností, při zachování značné jednoduchosti -- prostě všechno je článek a kdokoli ho může upravovat. Něco jako strukturu lze vytvářet zařazováním do kategorií, případně lze povolit vytváření podčlánků, a možná by se našly další způsoby. Důležité při tom je, že ta struktura vzniká stejně živelně, jako obsah. To je výhodné v případě, že tvůrci webu nemají od začátku jasnou představu o struktuře webu, a to je (myslím) i náš případ.
- Možná opravdu Wiki není vhodná pro náš web, ale to se ukáže až po nějakém čase zkoušení. Mě osobně se zatím Wiki líbí a dovedu si představit, jak do ní přetransformovat značnou část stávajícího webu www.origami.cz. Onu značnou část totiž tvoří v podstatě encyklopedické informace o tom, co je to skládání, co znamená kdekterý origamistický termín, jaká byla historie origami v té které zemi, z čeho všeho se dá skládat a kde se to dá koupit, jaké vyšly knihy o origami apod.
- Na závěr si dovolím trochu zaprotestovat proti Vašemu náznaku, že naše stránky nejsou rozsáhlé. Mmm, malé taky nejsou. Rozvíjejí se průběžně už skoro deset let a je toho zde uloženo víc, než si možná myslíte. Jenže to není na první pohled vidět, protože ta zkostnatělá struktura k tomu neposkytuje přímočarý přístup. Není zde žádné vyhledávání -- což je naopak silná stránka Wikipedie...
- --FrG 09:28, 21. 11. 2007 (CET)