Akira Yoshizawa

Z OrigamiCZ
Verze z 5. 3. 2008, 22:53, kterou vytvořil Frantiseg (diskuse | příspěvky) (Životopis)
Přejít na: navigace, hledání

Akira Yoshizawa (což je anglický přepis jeho jména, správná transkripce do češtiny zní Jošizawa) je pravděpodobně největším mužem origami dvacátého století. Dokázal oživit skládání papíru v Japonsku a dát mu statut svébytného umění. A hlavně dokázal rozšířit zájem o toto umění za hranice Japonska a seznámit s ním Západní svět. Říká se, že za svůj život vytvořil více než 30 tisíc modelů, mnoho z nich pak bylo vystavováno v galeriích po celém světě. Yoshizawa vytvořil spolu s Robinem Harbinem a Samem Randlettem nový způsob zakreslování postupu skládání – diagramy. Bohužel, jenom velmi malá část jeho autorských modelů je do těchto diagramů zakreslena...

Životopis

Narodil se 14. března 1911
ve skromných poměrech v prefektuře Tochigi nedaleko Tokia. Jeho otec byl zemědělec. Akira absolvoval poze šestileté základní vzdělání.
Ve věku 13 let
odešel do Tokya, kde pracoval v továrně na strojní součásti. Doplňoval si vzdělání ve večerní škole. Stal se technickým projektantem a v továrně, kde pracoval, vyučoval mladé zaměstnance geometrii. Tehdy dostal nápad používat skládání papíru při výuce geometrie. Jeho zaměstnavatel jej v tom podporoval, takže Akira mohl studovat origami v pracovní době.
V roce 1937
ve 26 letech, z továrny odešel, aby se mohl origami věnovat naplno. Žil velmi skromně, dělal příležitostné práce, aby se uživil. Když vypukla válka, připojil se k Japonskému zdravotnímu sboru. Byl odvelen do vojenské nemocnice v Honkongu, kde pravidelně zdobil postele pacientů svými barevnými origami modely. Později sám onemocněl, takže se vrátil do Japonska.
V roce 1944
bylo několik jeho modelů použito v knize Origami Shuko od Isao Hondy.
...
Zemřel 14. března 2005
tedy ve věku 94 let.

Odkazy