Methylcelulóza: Porovnání verzí

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání
(Použití lepidla na bázi methylcelulózy v origami)
 
m (Odkaz na Tissue-foil)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 11: Řádek 11:
 
* Lepidlo [http://www.metylan.cz/ Metylan] od firmy Henkel aneb vše o tapetování...
 
* Lepidlo [http://www.metylan.cz/ Metylan] od firmy Henkel aneb vše o tapetování...
 
* [[Jak vyrobit vrstvený papír]]
 
* [[Jak vyrobit vrstvený papír]]
 +
* [[Tissue-foil]]
 +
 +
[[Kategorie:Škola origami]]

Aktuální verze z 5. 5. 2011, 00:19

Methylcelulóza (též metylcelulóza, nesprávně metalcelulóza) je slabé lepidlo rozpustné ve vodě. Je hlavní složkou mnoha lepidel na tapety. Je průhledná, na papíru nezanechává stopy, netoxická, bez zápachu. Dokonce se používá v potravinářství jako zahušťovadlo a emulgátor (označení E461).

V origami se hodí při výrobě vrstvených papírů. Dobře se s ní pracuje díky tomu, že schne velmi pomalu, lepený spoj lze tedy v případě potřeby korigovat. Zkoušel jsem použít lepidlo Metylan ke slepení papíru s hliníkovou folií (silným alobalem). Lepení šlo dobře, doporučuji natřít papír, a to velmi důkladně, nechat pořádně nasáknout (nabobtnat) a pak přiložit na alobal a vyhladit. Lze polepit obě strany alobalu, nejlépe papírem různých barev. Poté vložit mezi vrstvy novin (savý papír), zatížit a nechat vysychat.

Nevýhodou takto vyrobeného papíru je, že při skládání se mohou okraje rozlepit, protože methylcelulóza je skutečně slabé lepidlo a na neporézním alobalu špatně drží. Výhodou je, že přetečené zbytky lepidla nejsou na papíru vidět a vrstva lepidla je po zaschnutí velmi tenká.

Další použití je při tzv. mokrém skládání, kdy se papír navlhčuje – místo čisté vody lze použít roztok methylcelulózy. Zkoušel jsem to na kartonu 300 g/m2, který je za sucha hodně tuhý. Po navlhčení pěkně zvláční a lze vyskládat mnohem více detailů. Po vyschnutí opět ztuhne a drží tvar, což methylcelulóza ještě umocní.

Odkazy