Origami v propagaci Tříkrálové sbírky: Porovnání verzí

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání
m (Odkazy)
(Diagramy)
Řádek 17: Řádek 17:
  
 
== Diagramy ==
 
== Diagramy ==
 +
* [[:Soubor:Tks_hvezda_tisk.gif|Hvězda]]
 +
* [[:Soubor:Tks_domek_tisk.gif|Domek]]
 +
* [[:Soubor:Tks_srdce_tisk.gif|Srdce]]
 +
 +
[[Kategorie:Zprávičky]]

Verze z 14. 1. 2009, 22:38

Tříkrálovou sbírku již tradičně organizuje Charita Česká republika. Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Přibližně desetina výnosu sbírky je určena na humanitární pomoc do zahraničí.

Někdy počátkem července 2008 mne kontaktoval koordinátor Tříkrálové sbírky Mgr. Marek Navrátil. Přišel s nápadem využít origami při propagaci této sbírky. Konkrétně šlo o použití papírových skládanek v animovaném klipu. V průběhu srpna jsem se setkal s Michaelem Carringtonem, vedoucím katedry animace Vyšší odborné školy filmové Zlín. Zde jsem si prohlédl ateliéry, a zde jsme seděli nad scénářem klipu a přemýšleli, co z origami by se dalo v animaci využít. Zde také začátkem září klip natočili. V klipu jsou origami hvězdy, domeček, srdce a kytičky. Krále si filmaři udělali vlastní (ne-origamistické).

V říjnu 2008 požádal pan Navrátil Českou origami společnost o spolupráci na přímém přenosu Tříkrálového koncertu 4. ledna 2009 v Brně. Čtyři koledníci – tři králové a jeden záložník Emo smile.png – skládali přímo na pódiu velkou hvězdu, která pak byla zavěšena nad betlém. Skládání nacvičovala Kateřina Vávrů 18. prosince 2009 v sídle charity v Brně. Ten den dopoledne jsem se s Ondřejem Cibulkou zúčastnil tiskové konference, kde byl oficiálně představen nový propagační klip. Na tiskové konferenci jsem řekl zhruba toto:

Jak asi víte, origami je japonské slovo, které znamená "skládat papír". Skládání papíru má v Japonsku dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě. Dá se říci, že je to velmi dostupný a levný koníček, protože všechno, co potřebujete, je kousek papíru a trocha šikovnosti. Je to ale také svébytné výtvarné umění a jako takové se používá i v reklamě. Pan Marek Navrátil přišel s nápadem využít origami v propagaci Tříkrálové sbírky. Já a mí kolegové s České origami společnosti se mu v tom snažíme pomoci. Setkal jsem se s tvůrcem klipu panem Carringtonem a přemýšleli jsme, jaké "opravdové" origami modely by šlo využít v animaci.

Tříkrálový koncert se vydařil a ohlasy na použité origami prý byly kladné. Naše spolupráce s Charitou bude pravděpodobně pokračovat Emo smile.png

FrG 22:18, 14. 1. 2009 (CET)

Odkazy

  • Klip na YouTube: [1]
  • Klip na stránkách Diecézní charity Brno: [2]
  • Záznam Tříkrálového koncertu 2009 na stránkách ČT: [3]

Diagramy