Papír

Z OrigamiCZ
Verze z 28. 3. 2008, 10:04, kterou vytvořil Frantiseg (diskuse | příspěvky) (Kvalita papíru)
Přejít na: navigace, hledání

Kvalita papíru

Pro skládání origami lze celkem úspěšně používat kancelářský papír nebo běžně dostupné barevné papíry. V českých knížkách se často doporučuje vyzkoušet různé druhy balících a dárkových papírů. Dnes už se u nás dají sehnat pravé japonské papíry na origami (nebo aspoň jejich napodobeniny) v různých papírnictvích a potřebách pro výtvarníky. Jsou to čtverce o velikosti nejčastěji 15 x 15 cm z tenkého papíru obarveného po jedné straně. V Japonsku se papír na origami vyrábí ze surovin pro Evropana nedostupných: cukrové třtiny, bambusu či moruše.

Obecně se dá říci, že papír na origami by měl být jemný, ohebný, pevný a navíc barevný.

  • Jemnost - není příliš silný a dovoluje i několikanásobné přeložení.
  • Ohebnost a věrnost - po přeložení a následném rozložení je vzniklý sklad dobře vidět, hezky "drží hranu" a můžeme ho kdykoli zopakovat podle již jednou vytvořené linie.
  • Pevnost - v místě, kde je přeložen, se netrhá.
  • Barevnost - můžeme zajistit sami. Jako základ použijeme papír kancelářský, na který nanášíme barvu štětcem nebo chomáčkem vaty. Zvláštní vzory získáme ponořením zmačkaného papíru do barvy. Při batikování papíru ponořujeme papír pravidelně složený do různých barevných roztoků. Po barvení a batikování je samozřejmě nutné papír přežehlit.

Volba papíru asi také hodně záleží na tom, co skládáme a jak je to složité. Jste-li začátečníkem, neztrácejte čas sháněním japonského papíru a skládejte z toho, co máte po ruce. V knížce Letadla a lodě z papíru (viz seznam literatury) se píše, že optimální hmotnost na čtvereční metr je 80 gramů. Tuto vlastnost splňuje běžně dostupný kancelářský papír a vlaštovky z něj poskládané létají docela dobře Emo smile.png.

Formát papíru

Většina tradičních skládanek vychází ze čtverce. V Japonsku je prý nejběžnější formát 17 x 17 cm pro normální lidi a 6 x 6 pro miniaturisty. My budeme samozřejmě používat čtverec 21 x 21 cm, který se dá snadno zhotovit z A4. To jsou tzv. centimetrové formáty. Ovšem nadšenci občas skládají z papírů mnohem větších – z tzv. metrových formátů. Nejsem si jistý, ale myslím, že rekord je něco kolem 30 metrů...

Jako vždy a všude, existuje i u skládanek spousta výjimek. Nejběžnější výjimkou je klasický formát A4 nebo jeho přibližný americký ekvivalent Letter. V Americe je oblíbený formát dolarové bankovky (obdélník přibližně 3:7). Pokud skládanka používá ještě jiný nestandartní formát, diagram většinou obsahuje postup, jak jej získat ze standartního formátu. Našel jsem například návod jak udělat pravidelný šestiúhelník ze čtverce (každý správný origamista má odpor k úhloměrům a vůbec všem pravítkám). Ze šestiúhelníka si můžete složit třeba sněhovou vločku. Lze také snadno zhotovit dva rovnostranné trojúhelníky z formátu řady A (poměr stran asi 1:1,41). Údajně existují i skládanky z kruhu.