Velká kniha origami

Z OrigamiCZ
Verze z 23. 11. 2010, 20:56, kterou vytvořil Radim (diskuse | příspěvky) (Nová origami kniha)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Kolektiv autorů: Velká kniha origami

Jazyk: Čeština
Vydal: REBO productions, Praha 2010
Návody: Klasické, na počítači vytvořené diagramy. Srozumitelné.
Obtížnost: Mnohé modely jsou jednoduché, řada z nich je tradičních. Některé autorské modely patří ke složitějším a vyžadují určitou zkušenost (např. korytosaurus z obálky). Přesto je kniha vhodná pro úplné začátečníky (viz dále)
Dostupnost pro členy ČOS: Lze koupit
ISBN: 9788025502549

Kniha má poněkud nezvyklý formát: ve tvrdých deskách je v kroužkové vazbě uzavřen sáček se 123 kusy papírů různé velikosti a jednotlivé listy s povídáním i návody. Kdyby kroužková vazba byla otevírací, neměl by tento formát chybu, neboť bych si příslušný návod mohl vyndat, vzít s sebou a zase ho pohodlně vrátit. Takhle je to spíše na obtíž. Poněkud zavádějící je reklamní údaj o 10 minutách, které stačí ke složení většiny skládanek. V zásadě nejde o údaj lživý, platí ale pouze pro dobře zvládnutý postup skládání. Na poprvé zabere většina skládanek podstatně více času. Z obsáhlého úvodu je patrné, že autoři jsou erudovaní, ale také že pocházejí z Austrálie. Až směšně působí jejich nabubřelé medailonky. Podobnou samochválu si může dovolit takový Diáz nebo Kawasaki, ale určitě ne lidé bez jména. Za nejpodstatnější přednost proto považuji důkladné, srozumitelné a dobře pochopitelné vysvětlení, jak správně skládat papír. Myslím, že ani Kawasaki to takhle pěkně a názorně ve svých knihách nepodává. Výběr tradičních modelů je dostatečný a jen trochu mrzí, že kvalita autorských modelů je pouze průměrná. Ale jako cvičení různých úskalí, se kterými se skladač může setkat, poslouží velmi dobře. Knihu lze, zvláště začátečníkům, jen doporučit!


Asi 60 modelů je rozděleno do několika skupin:


Skupina Vybrané modely
Tradiční Zavedení této skupiny je poněkud nadbytečné, neboť i ty ostatní obsahují tradiční modely. Jeřáb, kapřík, jakkó-san, pohárek aj.
Dekorace a květiny Z tradičních skládaček to jsou např. leknín, lilie, kosatec, čínská váza, hvězdička z proužku papíru.
Hračky Opět mnoho tradičních modelů, jako jsou pták s mávajícími křídly, lodička z A4, balónek, nebe peklo ráj (i s návodem!) aj.
Krabičky Tradiční krabička masu s několika zajímavými autorskými víčky (například se srdíčkem a pod.)
Zvířata Několik nepříliš vydařených zvířat pana Stevena Caseyho
Tvary Tradiční mobil lepený ze šesti jednotek a dále několik variací Darrena Scotta na proslulé modulární kousky renomovaných světových autorů
Dinosauři Triceratops, lambeosaurus (stojí) a diplodokus Stevena Caseyho. Veleještěři jsou asi ze všech modelů nejsložitější.