Míťa Bláhová

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání
Mita portret.jpg

Milada Bláhová, přezdívaná Míťa, se s origami poprvé setkala někdy v 70. letech minulého století na výstavě japonských hraček v pražském Náprstkově muzeu. Mezi hračkami z keramiky, látky či papírové hmoty ji zaujala dovedně poskládaná krabička. Několikrát se na výstavu vracela a krabičku zkoušela skládat tak dlouho, až se jí to nakonec podařilo. Umění skládaček z jediného kusu papíru ji velmi okouzlilo a brzy začala vymýšlet skládanky vlastní. Postupně jich vytvořila téměř 300.

Míťa přes 30 let vedla 52. dívčí skautský oddíl Origami, kde předávala svou dovednost dál a učila děti skládání papíru. Origami dílny nejen pro děti pořádá dodnes. Ve své tvorbě se zaměřuje především na jednoduché modely a drží se zásady, že smyslem origami není vytvořit co nejpřesnější kopii skutečného předmětu nebo zvířete, ale co nejjednodušším způsobem vystihnout hlavní rysy a podstatu zobrazovaného objektu.

Míťa je členkou České origami společnosti a také americké společnosti Origami USA, v jejíž časopisech pravidelně publikuje své práce. V roce 1983 navštívil Míťu Bláhovou v Senohrabech pan Akira Jošizawa z Japonska, již v té době origamistická legenda té největší velikosti. Další významní origamisté ocenili Mítinu práci osobně při setkáních v zahraničí. Například v srpnu 2006 zapůsobila Mítina instalace (Hračkářství a Trh) na slavného britského origamistu Davida Brilla, coby hlavního hosta Mezinárodního setkání origamistů v maďarském Kecskemétu. Doménou Míti Bláhové jsou jednoduché skládanky, ať již tradiční, nebo její vlastní, ze kterých vytváří působivé kompozice. Kdo si někdy zkusil složit nějakou její vlastní skládanku, musí potvrdit, že přes zdánlivou jednoduchost není vůbec snadné dobrat se pěkného výsledku a málokdy i zkušený origamista složí její skládanku na první pokus.

  • V roce 2002 vlastním nákladem vydala knihu Origamíťa, která má 136 stran plných diagramů autorských modelů, celkem víc než 160 skládanek.

Galerie

Míťa je proslulá svými překrásnými kolážemi z jednoduchých origami modelů.

Podzimní listí