Methylcelulóza

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání

Methylcelulóza (též metylcelulóza, nesprávně metalcelulóza) je slabé lepidlo rozpustné ve vodě. Je hlavní složkou mnoha lepidel na tapety. Je průhledná, na papíru nezanechává stopy, netoxická, bez zápachu. Dokonce se používá v potravinářství jako zahušťovadlo a emulgátor (označení E461).

V origami se hodí při výrobě vrstvených papírů. Dobře se s ní pracuje díky tomu, že schne velmi pomalu, lepený spoj lze tedy v případě potřeby korigovat. Zkoušel jsem použít lepidlo Metylan ke slepení papíru s hliníkovou folií (silným alobalem). Lepení šlo dobře, doporučuji natřít papír, a to velmi důkladně, nechat pořádně nasáknout (nabobtnat) a pak přiložit na alobal a vyhladit. Lze polepit obě strany alobalu, nejlépe papírem různých barev. Poté vložit mezi vrstvy novin (savý papír), zatížit a nechat vysychat.

Nevýhodou takto vyrobeného papíru je, že při skládání se mohou okraje rozlepit, protože methylcelulóza je skutečně slabé lepidlo a na neporézním alobalu špatně drží. Výhodou je, že přetečené zbytky lepidla nejsou na papíru vidět a vrstva lepidla je po zaschnutí velmi tenká.

Další použití je při tzv. mokrém skládání, kdy se papír navlhčuje – místo čisté vody lze použít roztok methylcelulózy. Zkoušel jsem to na kartonu 300 g/m2, který je za sucha hodně tuhý. Po navlhčení pěkně zvláční a lze vyskládat mnohem více detailů. Po vyschnutí opět ztuhne a drží tvar, což methylcelulóza ještě umocní.

Odkazy