Mezinárodní origami setkání Praha 2011

Z OrigamiCZ
Přejít na: navigace, hledání
  • Dne 15. října 2011 proběhlo mezinárodní origamistické setkání, tentokrát v rámci Japonského dne Kaizen, již tradičně pořádaného v základní škole Bítovská na Praze 4. Program byl celkem nabitý a vzhledem k davům lidí, tekoucím tam a sem, také poněkud nepřehledný. Málo platné, jakmile rozhlas vyhlásil nějaký hlavní program japonského dne, okamžitě proudy lidí odtekly jinam a zůstaly jen skalní origami pilíře.
    Mala moravka 03.JPG

Dopoledne proběhla valná hromada ČOS, po ní následovalo exhibiční skládání mistra Jody z Hvězdných válek (skvělý model japonského autora, Fumiaki Kawahaty, jsme přeci na Japonském dni!). Skládání bylo poněkud vyčerpávající a je dlužno podotknout, že výsledný Joda nebyl zdaleka tak povedený, jako jeho cvičný dvojník, vystavený coby poutač v Malé Morávce, byť ani ten nebyl bez chybičky. Ale kdo si toho všiml, že. Někteří odvážlivci se pokoušeli skládat také, z menšího papíru, ale ukázalo se, že ani to není tak snadné. Jen nemnozí dospěli až k hotovému Jodovi. Těm však musíme složit poklonu!

  • Po obědě pak bez přestávky následovaly dílny skládání, v zásadě podle plánu, a dále zajímavá, byť z didaktického hlediska ne úplně vhodně pojatá přednáška na téma matematika a origami (nebo origami a matematika, teď nevím). Koho nezajímala matematika, ani nechtěl sám skládat, mohl nakoupit origami zboží nebo s úžasem popatřit na vynikající ukázky prací jak autorů, tak prostých skladačů, vystavených prostě jen tak, na školních lavicích. Zvláště modely Petra Stuchlého a miniatury Mirka Mrajci vyvolávaly obdiv u návštěvníků - origamistů. U neorigamistů už to tak jednoznačné nebylo. Prostě, kdo si to nezkusil, nedokáže některé věci náležitě ocenit! Také jsem si něco složil: jednoduché letadélko pro synovce a Kawasakiho růžové poupátko.
  • K večeru zbyli jen ti nejvěrnější a pilně skládali pěknou žábu, kterou objevil na internetu první předseda ČOS František Grebeníček. I tuto dílnu jsem propásl, neb jsem dal přednost poslechu skvělé hráčky na japonskou flétnu šakuhači a nemohl jsem si přeci dost dobře nechat ujít pravého samuraje, mistra Nakagawu!

Několik fotografií ze setkání si můžete prohlédnou ve Františkovu albu.